Step4. Practice
Play the tape again, and then ask the students to read the dialogue loudly.
Step5. Homework:
1. Finish off the activity book.
2. Read the dialogue in this lesson.
3. Preview Lesson 45.
Lesson 45 Expensive or on sale?
Teaching aims:
1. The words and expressions.
2. The sentences.
Teaching important and difficult points:
1. How much is ____ ? Ill take four, please.
2. Three plus four equals seven, ten minus eight equals two.
Teaching method:
Read and practice.
Teaching instrument:
projector, tape cards
Teaching steps:
Step1. Warming up
Let the students act out the dialogue in Lesson 44.
Step2. Presentation
Show the number cards to the students, read after the teacher.
Step3. Read and learn
How much is this? Two yuan. Oh, thats expensive.
How much for one eraser? One yuan. OK. Ill take four, please.
(Play the tape and students read after it.)
Step4. Presentation
Count with the students from one to thirty. Continue counting and encourage the students to count with your up to thirty-nine.
【shopping】相关文章:
★ 新口语范文:Favorite shopping center
★ 雅思口语范文:Favorite shopping center
最新
2016-03-02
2016-03-02
2016-03-02
2016-03-02
2016-03-02
2016-03-02