The USDA has guidelines for organic production. When considering buying organic foods, you must take into consideration that the organic meat, eggs and milk products must come from animals that are given no antibiotics or growth hormones.
Due to higher labor costs, organic products cost 40% to 120% more compared with their natural foods. The most important thing to remember is to eat a variety of healthy foods, organic or natural foods. Eating more fruits, vegetables, low-fat and whole grains will be good for our health.()15.What can be used in growing organic foods?owth hormones.
()16.What()17.The passage is developed ______.parison
C. by process
D. by time
()18.What may be the main idea of the passage?ganic foods and natural foods.
三、根据短文内容从短文后的选项中选出能填入空白处的最佳选项。选项中有两项为多余选项。________ At one point, I felt as though my daughter might be better off without me. If she were placed with a rich family, she would have a good life. I was unable to provide a good life for her. However, she never complains, although she has every right to. She went from having a beautifully decorated bedroom of her own, to having temporary shelter. 20.______
I dug through the change at the bottom of my purse and bought her a lollipop(棒棒糖) at the store today. She'd had her eye on it the entire time we were in line to pay for our purchase. It was an old-fashioned one that cost $1.00.
【2017届高考英语牛津译林版一轮复习考点集训:必修1 模块综合检测(含答案)】相关文章:
★ 2017高考四川省广安市英语阅读理解一轮系列训练:27(含解析)
★ 2017届高考英语牛津译林版一轮复习考点集训:必修2 模块综合检测(含答案)
★ 【北师大版】2014届高考英语一轮复习指导课时作业:Unit 10 B卷 Word版含解析
★ 2014高考英语(新人教版)一轮基础训练(2)A、B卷(附答案或解析)
★ 湖南省汝城二中2014届高考英语一轮复习阅读训练 (53)
★ 2017年高考英语二轮复习精品资料:专题14 阅读理解(押题专练)(原卷版)
★ 重庆市2014高考英语阅读理解一轮(精品)训练题(22)附答案
★ (全国通用)2014届高考英语一轮单元复习 限时强化训练五
★ 【浙江专用】2014届高考英语一轮复习课时作业(十)必修2Unit 5《Music》
最新
2017-04-24
2017-04-24
2017-04-24
2017-04-24
2017-04-21
2017-04-21