The cost of building a strawbale home is lower than a traditional home.The materials—straw,sand and clay—are cheaper.
To build his home,Lung bought 250 bales at $2 a bale from a Meridian farmer.Lung is providing much of the labor himself and is using recycled materials,which brought the costs down to about $86 a square foot—he's spending about $165,000,not including land.
Building the 1,900squarefoot home with traditional materials would have cost Lung about MYM103 per square foot.
Lung is sharing his building experience with other builders,experts and students.He said that almost every day,curious visitors “come and ask about the house.” Lung gives them a tour and explains what he is building and why.
“However,strawbale homes still haven't caught on with the mainstream,maybe because city codes have not been updated to allow them,” he said.
【语篇解读】 曾经的生态学教授用稻草建造了环保节能的房屋。
25.The advantage of Mark Lung's home is that________.
A.it has thin walls to save space
B.it can keep much fresh air in the house
C.it benefits the earth and costs less money
D.it is able to change temperatures more easily
答案 C [细节理解题。根据文章第三段的strawbale structures are earthfriendly and energyefficient可知该房子的最大优点就是环保节能。故选C项。]
【【北师大版】2016届高三英语一轮复习题库 必修1 Unit 1《Lifestyles》】相关文章:
★ 【北京专用】2014届高考英语一轮复习方案课时作业:必修4 Unit 5 Theme parks
★ 湖南省汝城二中2014届高考英语一轮复习阅读训练 (72)
★ 湖南省汝城二中2014届高考英语一轮复习阅读训练 (59)
★ 2014年牛津译林版高中英语总复习(第1轮)同步练习 M10《Unit 1 Building the future》
★ 【北京专用】2014届高考英语一轮复习方案课时作业:必修4 Unit 2 Working the land
★ 【北师大版】2014届高考英语一轮复习指导课时作业:Unit 10 A卷 Word版含解析
★ 【人教版】2014届高考英语一轮复习指导考点针对练:必修1 unit4《Earthquakes》
★ 【人教版】2014届高考英语一轮复习指导考点针对练:选修7 unit1《Living well》
★ 湖南省汝城二中2014届高考英语一轮复习阅读训练 (65)
★ 【北京专用】2014届高考英语一轮复习方案课时作业:必修2 Unit 1 Cultural relics
最新
2017-04-24
2017-04-24
2017-04-24
2017-04-24
2017-04-21
2017-04-21